Wniosek do pobrania znajduje się w zakładce WIĘCEJ - do pobrania - zakładka regulaminy - wniosek o przyjecie dziecka do przedszkola
Drodzy Rodzice,
dnia 31.08.2023r.(czwartek), o godzinie 16 odbędą sie zebrania.
Serdecznie zapraszamy.
Drodzy rodzice,
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 04.09.2023 roku (poniedziałek).
Przedszkole Miejskie w Pakości zatrudni nauczyciela przedszkola wychowania przedszkolnego. Aplikowanie bezpośrednio do pracodawcy lub pod numerem telefonu
+48 519 673 219
Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały na przyjście kalendarzowej Wiosny,
Przyjście nowej pory roku jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda.
W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania Zimy i powitania Wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną,a na wystawkach znalazły się przepiękne prace plastyczne przedstawiające Panią Wiosnę.
Już kilka dni wcześniej dzieci z pomocą rodziców przygotowały wspaniałe Marzanny,za które serdecznie dziękujemy.
Z samego rana ,zaraz po śniadaniu ,nad rzekę ruszył ogromny barwny korowód. Wszystkie przedszkolaki radośnie śpiewały piosenki wiosenne,a w rączkach trzymały instrumenty i kolorowe baloniki. Słońce , które co jakiś czas wyglądało zza chmur zdawało się potwierdzać fakt, że Pani Zima naprawdę przygotowuje się już do zakończenia swojego panowania. Na zakończenie największa kukła, przy ogólnej radości wszystkich została spalona i wrzucona do wody,a dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre.
W tak szczególnym dniu dzieciom z naszego Przedszkola towarzyszyli Seniorzy z Dziennego Domu Seniora w Pakości, z którymi Przedszkolaki utrzymują ciepłe relacje i bardzo chętnie uczestniczą wspólnie z Nimi w takiego typu wydarzeniach 🙂
Rozwój człowieka dokonuje się w środowisku, w którym żyje i wchodzi w szereg relacji. Szczególny wpływ wywiera przy tym środowisko społeczne. Stajemy się jego członkami w momencie przyjścia na świat.
Dziecko zaczyna swój rozwój w środowisku rodzinnym, czuje się w nim bezpieczne i kochane. W momencie rozpoczęcia funkcjonowania w środowisku instytucjonalnym, często pojawiają się trudności. Należy przy tym pamiętać, że warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka jest prawidłowe przystosowanie się do nowych warunków, nowego środowiska. Problem przystosowania staje się szczególnie istotny w świetle teorii, które określają proces przystosowania jako szczególnie istotny dla przyszłych społecznych doświadczeń dziecka. Organizacja i przebieg procesu adaptacji dzieci trzyletnich do przedszkola może mieć decydujące znaczenie dla rozwoju dziecka.
Adaptacja to inaczej przystosowanie lub dostosowanie naszego zachowania do wymogów sytuacji i środowiska. Na adaptację składają się procesy akomodacji i asymilacji. W terminologii psychologii ewolucyjnej, adaptacja oznacza mechanizm biologiczny lub psychiczny, który powstał w toku ewolucji danego gatunku. Efektem działania tego mechanizmu jest przystosowanie się organizmu do określonego układu warunków środowiska.
Zagadnienie przystosowania wydaje się być szczególnie istotne zarówno dla rodziców jak i pedagogów. Te dwa podmioty są odpowiedzialne za charakter przebiegu adaptacji dziecka do przedszkola. Ważna jest tego świadomość, która powinna zaowocować partnerską współpracą .
W kontekście powyższych rozważań, warto zastanowić się na czym polega przystosowanie i co się z nim wiąże. Poznanie owego procesu przystosowania, nawet w niewielkim zakresie, może ustrzec przed wieloma błędami zarówno nauczycieli jak i rodziców.
Wielu badaczy uważa wiek przedszkolny za okres krytyczny w kontekście rozwoju człowieka. Zwraca na to uwagę również M. Suświłło, która stwierdza, że jest to czas „osiągania kolejnego stadium dojrzałości fizjologicznej organizmu i rozwoju intelektualnego, budowania podstawowych struktur osobowości, to złoty wiek uczenia się, zdobywania doświadczeń społecznych.” [1]
Okazuje się, że przystosowanie dziecka do przedszkola odgrywa szczególnie istotne znaczenie dla przyszłych społecznych kontaktów dziecka. W psychologii funkcjonuje przekonanie, że pierwsze społeczne kontakty dzieci, utrwalają się i wpływają na funkcjonowanie człowieka w ciągu życia. To pierwsze przejście dziecka: ze środowiska rodzinnego do środowiska przedszkolnego, będzie rzutowało na charakter późniejszych zmian w życiu dziecka. Zwraca na uwagę to uwagę m.in. W.D. Wall, E.B. Hurlock i inni.
Dobrze zorganizowany i kierowany proces przystosowania dziecka do przedszkola może stać się stymulatorem pozytywnych zmian rozwojowych. Najważniejszym warunkiem, jest organizacja procesu adaptacyjnego na miarę możliwości dziecka. Trzylatek sam nie jest w stanie pokierować tym procesem, należy więc wspomóc jego wysiłki stwarzając odpowiednie ku temu środowisko wychowawcze.
Przystosowanie jest wyrazem zaakceptowania nowych warunków, odnalezienia się w nowej roli, pragnienia zmian wewnętrznych i zewnętrznych. Nowe sytuacje, ludzie mobilizują dziecko do działania tylko wtedy, gdy dane środowisko zaspokaja jego podstawowe potrzeby, a w nich szczególnie istotną potrzebę bezpieczeństwa. M. Suświłło stwierdza, że „poznawanie przez dziecko nowego środowiska społecznego jest szansą na wzbogacenie i stymulację procesów rozwojowych, uspołecznienie, ale tylko wówczas, gdy jest ono zaakceptowane“. [2]
E.B. Hurlock ukazuje znaczenie przystosowania w prawidłowym rozwoju psychicznym dziecka, w jego pojmowaniu własnej osoby, a przede wszystkim w poczuciu szczęścia. Autorka stwierdza, że „aby dzieci były szczęśliwe, muszą się dobrze przystosować psychicznie i społecznie.” [3] Dziecko, które cieszy się adaptacją społeczną ze strony osób, na których jej zależy, łatwiej można uszczęśliwić.
Ogromny wpływ na sposób i jakość przystosowania dziecka do przedszkola oprócz poziomu psychofizycznego dzieci, a także środowiska rodzinnego, odgrywa sposób, w jaki placówka organizuje proces adaptacji. Równie ważną kwestią jest to w jaki sposób przebiega ów proces. Istotna jest także świadomość środowiska przedszkolnego, co do zadań jakie zobowiązana jest realizować jako instytucja otaczająca fachową opieką dzieci trzyletnie, uwzględniając specyfikę trudnego okresu adaptacji dziecka do przedszkola.
Dziecko przekracza próg przedszkolny z bagażem doświadczeń, nawyków, przyzwyczajeń itd. W nowym środowisku zetknie się ono z wieloma wymogami, ograniczeniami, zasadami- to dla dziecka wielka trudność. Zarówno przedszkole jak i dziecko, posiadają swoje wymagania i oczekiwania odnośnie współpracy. Wymagania przedszkola wobec dzieci są jednakowe, natomiast możliwości dzieci są bardzo zróżnicowane. Rozwój psychofizyczny u różnych dzieci jest różny. W owych rozbieżnościach dostrzec można problem, w takim zorganizowaniu działań, które zapewniłyby odpowiednie możliwości rozwoju każdemu dziecku. Należy przy tym pamiętać, że nie należy traktować dziecka jako jednostki pasywnej w toku adaptacji. Zwraca na to uwagę między innymi D. Klus- Stańska, M. Suświłło, J. Lubowiecka i inni.
M. Suświłło stwierdza, że przystosowanie dziecka do życia zbiorowego „wyznaczane jest współdziałaniem różnorodnych czynników tworzących skomplikowany splot determinantów genetycznych i środowiskowych.” [4] Znajomość możliwości przystosowawczych dziecka, wynikających głównie z jego właściwości rozwojowych, jest nieodzowna zarówno dla rodziców jak i pedagogów. Autorka stwierdza, że dana wiedza jest im potrzebna „aby mogli właściwie rozpoznawać zachowania dziecka, dostrzegać pojawiające się trudności, dostarczać bodźców do uczenia się.”[5]
Natomiast D. Klus -Stańska zwraca uwagę na fakt, że znajomość pewnych sposobów przystosowania „czyni ten proces bardziej manipulnowalnym dla pedagoga i stwarza możliwość takiego kierowania środowiska wychowawczego, by stawało się ono stymulatorem tych form przystosowania, które (…) umożliwiają dziecku zaspokojenie jego potrzeb w sposób aprobowany społecznie.”
Analizując proces adaptacji z perspektywy dziecka J. Lubowiecka stwierdza, że nauczyciele i rodzice zobowiązani są wspomóc dziecko w tych, jakże trudnych dla niego chwilach. Powinni oni stworzyć warunki do tego, aby pomóc dziecku zmniejszyć ból psychiczny. Autorka wyróżnia trzy aspekty działania przedszkola. Pierwszy wiąże się ze sposobem zaspokajania potrzeb wychowanka ze względu na jakość i tryb ich zaspokajania. Drugi stanowi warunki w jakich dziecko nawiązuje interakcje z innymi ludźmi i środowiskiem materialnym. Trzeci natomiast aspekt dotyczy sytuacji, w których to dziecko będzie miało okazję uczenia się, nowej dla niego roli członka społeczności przedszkolnej.
Według autorki przedszkole w odniesieniu do adaptacji przyjmuje dwa warianty zachowań. Pierwszy, pasywny zakłada, że dziecko zobowiązane jest do przystosowania się do wymogów, które stawia placówka. Zakłada ponadto, że pojawiające się u dziecka trudności mają tylko charakter przejściowy. Wariant drugi posiada te same cechy instytucji, które charakteryzuje przedszkole z wariantu pasywnego. Placówka w wariancie drugim zwraca jednak, największą uwagę na możliwości, trudności i potrzeby dziecka, charakteryzując się przy tym ogromna otwartością. Jest ona w stanie zmodyfikować swą rolę do „wspierającej indywidualne zdolności wychowanków oraz wykorzystywania ich szans rozwojowych, znaczących dla dalszego przebiegu tego procesu.” [7]
Bardzo ważną staje się ponadto kwestia odpowiednio dobranej kadry pedagogicznej, ponieważ zdarza się tak, że problemy dziecka związane są właśnie z nieodpowiednim podejściem nauczycielek.
Według M. Suświłło podstawą prawidłowego oddziaływania pedagogicznego, przez co prawidłowego przebiegu procesu adaptacyjnego, jest podmiotowość w interakcji nauczyciel – dziecko. Przy czym dziecko uznawane jest za pełnoprawnego uczestnika szeroko pojętego dialogu.
Zadaniem nauczyciela jest stwarzanie takich warunków, aby dziecko miało okazję do wyrażania swojej podmiotowości. Najczęściej służy do tego aktywność własna dziecka. Autorka określa warunki, za których stworzenie odpowiedzialny jest nauczyciel – mają one ułatwić dziecku przystosowanie do warunków przedszkolnych. Po pierwsze są to warunki materialne: wnętrza przedszkola, wyposażenie, pomoce, zabawki, dekoracja o ciepłym, rodzinnym klimacie. Warunki emocjonalne: miła atmosfera, ciepły, życzliwy stosunek nauczyciela do dzieci i bezpieczeństwo psychologiczne. Warunki pedagogiczne: nauczyciel ma przede wszystkim stymulować dzieci, stosować takie rozwiązania, które ulżą dziecku w trudach adaptacyjnych. Jeżeli chodzi o działalność nauczyciela w okresie wstępnej adaptacji, to jego rola powinna być przede wszystkim terapeutyczna.
Autorka stwierdza, że nierzadkie są sytuacje niewiedzy rodziców, odnośnie wymagań stawianych dziecku. W pierwszych dniach pobytu dziecko przeżywa stan w rodzaju przeciążenia informacyjnego, przy jednoczesnym poczuciu zachwianego bezpieczeństwa. Dosyć częstym błędem nauczycielek jest to, że „zbyt intensywnie próbują włączać dzieci w swoją linię działania i cały system instytucjonalnego funkcjonowania tej placówki w przeświadczeniu, że jest to najlepszy sposób pomocy dzieciom w ich adaptacji.”[8] Instytucjonalny charakter sprawowania opieki egzekwuje od dzieci dostosowanie do organizacji życia, przestrzegania określonych zasad, sposobu zaspokajania potrzeb. Dziecko dość szybko musi zapoznać się z infrastrukturą.
Z całą pewnością prawidłowo zorganizowany przebieg procesu adaptacyjnego w przedszkolu musi obejmować „program wstępnej adaptacji”. Bardzo ważną rolę odgrywa także współpraca ze środowiskiem rodzinnym dziecka. Zarówno u rodziców jak również u nauczycieli, wiedza i doświadczenie zdobywane w trakcie spotkań adaptacyjnych, sprzyjają zmianie ich zachowań, ku odpowiedniej pomocy dziecku. Ma to także wpływ na rozwijanie postaw empatycznych, a także na lepsze rozumienie problemów dzieci związanych z adaptacją do przedszkola. Dzięki temu wytwarza się wokół dziecka ogólny klimat życzliwości, pomocy i akceptacji. W sytuacji, gdy dochodzi do współpracy środowiska rodzinnego i przedszkolnego, można mówić o koordynowaniu oddziaływań wychowawczych, co zawsze będzie dobrze wpływało na dziecko. Połączenie tych wszystkich czynników, będzie wyzwalało w dziecku postawę eksploracyjną względem nowego otoczenia. Wpłynie także na zaspokajanie potrzeb poznawczych i społecznych, tym samym oddali dziecko od lęku, wywołanego w głównej mierze brakiem poczucia bezpieczeństwa.
W celu zebrania opinii nauczycieli oraz rodziców na temat realizowanych programów adaptacyjnych, przeprowadziłam ankietę w pięciu białostockich placówkach przedszkolnych. Respondentami byli rodzice dzieci trzyletnich oraz nauczyciele. Pozyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, że rodzice i nauczyciele pozytywnie ustosunkowują się do realizowanych spotkań adaptacyjnych. Obie grupy respondentów były zdania, że tego typu działania powinny być realizowane w przedszkolach przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zarówno rodzice jak i nauczyciele stwierdzili, że działania te ułatwiły im wspomaganie dziecka w tym trudnym okresie wstępnej adaptacji dzieci do przedszkola. Większość realizowanych działań wydała się badanym interesująca i niezbędna w kontekście przygotowania dziecka do nowej roli. Prezentowali otwartą postawę w stosunku do możliwości dodania kolejnych działań, które miałyby odbywać się w ramach programu adaptacyjnego. Przy czym to szczególnie rodzice byli chętni do uczestnictwa w różnego rodzaju działaniach, upatrując w tym kolejną możliwość odpowiedniego przygotowania dziecka do nowego środowiska.
Przystosowanie jak wiadomo nie oznacza zupełnej zgody na wszystko co jednostka zastaje w nowym środowisku. Nie jest to nawet sytuacja pożądana z punktu widzenia jej funkcjonowania. Ważne jest jednak, żeby środowisko instytucjonalne, w tym przypadku przedszkole, stwarzało jak najlepsze warunki do wykorzystania wszystkich możliwości rozwojowych dziecka. Przy tym powinna temu towarzyszyć taka atmosfera, która będzie stymulowała rozwój, zachęcała do poznania, uczyła wiary we własne siły. Program adaptacyjny nie znosi wszystkich trudności związanych z wchodzeniem dziecka w nowe środowisko, ale „umożliwia dzieciom poznawanie nieznanego, niweluje sytuacje wywołujące przeżycia traumatyczne, sprzyja pojawianiu się odruchów orientacyjnych, badawczych, nadaje kierunek zachowaniom przystosowawczym.”[9]Nawet najlepiej zorganizowany proces adaptacyjny dziecka w przedszkolu nie jest w stanie zapobiec wystąpieniu szeregu trudności, nie jest to nawet wskazane. Niektórych trudności można jednak uniknąć prawidłowo organizując proces adaptacyjny, a dzięki temu zmniejszyć tak częstą rozpacz dziecka. Ogromną rolę odgrywa także środowisko rodzinne, które to w aktywny sposób powinno przygotowywać dziecko na długo przed podjęciem roli przedszkolaka.
Rodzice i nauczyciele w okresie adaptacji dzieci do przedszkola powinni wykazać się szczególnym wyczuciem i zrozumieniem w stosunku do dziecka. Szczególnie dlatego, że dziecko nie ujawnia wielu swoich obaw i trudności. Najczęściej jako przejaw problemów związanych z przystosowaniem, interpretuje się płacz dziecka, co nie jest do końca zasadne, ponieważ nie wszystkie dzieci okazują w ten sposób swój dramat. W takim przypadku należy wykazać się szczególną delikatnością oraz specyficznym podejściem.
Należy również pamiętać o właściwościach rozwojowych dziecka trzyletniego, które to oprócz stylu wychowania w rodzinie, a także środowiska przedszkolnego determinują proces przystosowania.
Adaptacja dziecka w przedszkolu jest procesem, z którym każdy człowiek styka się na przestrzeni swego życia. Funkcjonujemy w świecie ciągłych zmian, wymagają one od nas swoistej elastyczności oraz otwartości na nowe sytuacje. Zmiana środowiska nie musi być czymś co niesie zagrożenie i niepewność. Człowiek dostosowuje się bez większych problemów do tego co go wzbogaca, stymuluje do rozwoju, przynosi korzyści itd., musi on jednak rozumieć i akceptować sens owej zmiany. Organizacja i przebieg procesu adaptacyjnego do przedszkola, może mieć istotny wpływ na dalszy rozwój społeczny dziecka. W tym ujęciu, zagadnienia związane z owym procesem, wydają się szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb i obowiązków wszystkich podmiotów adaptacji.
Izabela Szymańska (Ełk)
Bibliografia:
W Przedszkolu odbył się konkurs na najpiękniejszą i najbardziej pomysłową dynię.
Drodzy Państwo, Drogie Dzieci Wasza kreatywność nie zna granic,a zrobione przez Was dynie przeszły nasze najśmielsze wyobrażenia.
Pochwały i gratulacje należą się Wszystkim biorącym udział w konkursie.
Każda wykonana dynia jest ciekawa, pomysłowa i jedyna w swoim rodzaju. Pięknie zdobią przedszkolny korytarz, a podziwiający nadal nie moga wyjść z zachwytu.
Jury konkursu nie potrafiła podjąć decyzji, która praca zasługuje na pierwszy miejsce, dlatego postanowiliśmy nagrodzić Wszystkich.
Dyniowy konkurs przysporzył nam wiele radości i miłych wrażeń. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie,za czas poświęcony na ich wykonanie. Gratulujemy i z ogromnym smutkiem będziemy się żegnać z dyniowymi stworkami 🙂
Dzień Nauczyciela 🙂
Dla jednych zwykłe święto, dla innych pełen wartości, przesłania i serca dzień..
Każdego dnia, każdy z nas wkłada wiele wysiłku, pracy, by dzieci spędzały z nami jak najlepiej dzień ,by były szczęśliwe, uśmiechnięte i zadowolone..
Proszę nam wierzyć, że nie jest to łatwe...
Nasza praca nie zawsze jest usłana różami, nie zawsze jest odbierana tak, jakbyśmy sobie tego życzyli..nie zawsze wszystko widać na pierwszy rzut oka..
Mimo wszystko każdego dnia uśmiechamy się, przychodzimy do pracy pełni zapału, chęci, by kolejny dzień był przepełniony radością i uśmiechem naszych Przedszkolaków 🙂
Ten dzień to również Wasze Święto drodzy Rodzice. Na co dzień jesteście najlepszymi Nauczycielami swoich dzieci. To Wy wpajacie im wartości, zasady, którymi powinni kierować się w dorosłym życiu..
To Wy jesteście największym wsparciem, ostoją, ramieniem,na którym wzrastają..
My Wam w tym wszystkim tylko pomagamy..
Życzymy i nam i Wam Drodzy Rodzice, by nigdy nie zabrakło nam zapału i chęci do tego, by wspólnie dążyć do budowania w naszych dzieciach tych najważniejszych cech,jakimi są: miłość, troska, wsparcie, dobro i szacunek❤️
Dziękujemy za prezenty, życzenia, pamięć i serca ❤️
Nie zawsze się zgadzamy,ale w jednym na pewno jesteśmy i będziemy zawsze zgodni- każdy z nas pragnie,by nasze Przedszkolaki były szczęśliwe i wyrosły na dobrych, wartościowych ludzi ❤️
W dniu dzisiejszym grupa Niedźwiadków, Rybek, Słoników, Motylków i Wesołej Gromady zwiedziła historyczne miejsce, jakim jest osada w Biskupinie.
W Muzeum Biskupińskim dzieci poznały historię ludzi zamieszkujących dawną osadę, w której mieszkało od 700 do 1000 osób. Zwiedzając zrekonstruowane stare chaty Przedszkolaki mogły zobaczyć jak mieszkali, czym się zajmowali ówcześni mieszkańcy tego miejsca. Stanowiska rzemieślnicze wioski również wzbudziły duże zainteresowanie. Dzieci zwiedziły również interesującą ekspozycję przyrodniczą. Po smacznym poczęstunku bawiły się na pobliskim placu zabaw.
Uśmiechnięte buźki dzieci udowodniły, że wycieczka się udała. Wymęczone,ale szczęśliwe wróciły do Przedszkola 🙂
Nad bezpieczeństwem i sprawnym przebiegiem wyjazdu czuwały wychowawczynie grup oraz ciocie woźne oddziałowe 🙂
Ach co to był za dzień 🥰
W dniu dzisiejszym świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka, który w końcu, dzięki przepięknej pogodzie doszedł do skutku 🙂
Muzyka, gwar i śmiech rozbrzmiewały u nas od samego rana.
Było mnóstwo atrakcji, zabaw ruchowych, piosenek, tańców, banki mydlane, malowanie buziek i brokatowe tatuaże. Radość, śmiech i głośny gwar dzieci świadczyły o wspaniałej zabawie. Święto
dostarczyło naszym Przedszkolakom wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać. Radość i uśmiech na twarzach dzieci to również nasza satysfakcja ❤️
Serdecznie dziękujemy Wszystkim Rodzicom, którzy wsparli nas rzeczowo. Dzięki Państwa pomocy dzieci miały możliwość skosztować pysznych ciast, babeczek, rogalików i innych słodkości. Drodzy Rodzice macie ogromne serca i zawsze możemy na Was liczyć ❤️
Teatr VAŠKA nawiązuje do tradycji dawnych wędrownych lalkarzy, którzy przemieszczali się z miejsca na miejsce i grali bawiąc i wzruszając publiczność. Ustawiali parawan na placach, lub w salach i swymi lalkami przedstawiali postaci, zdarzenia i prawdziwe historie.
W dniu dzisiejszym aktorzy teatru "Vaśka" z Torunia odwiedzili nasze Przedszkole .
Na początku widowiska edukacyjnego pt: "Zagraj ze mną" dzieci poznały kuchnię teatralną.
Mali widzowie odpowiadali na pytania: co to jest scena, lalka, parawan, co jest potrzebne żeby powstał teatr itd.
Po części teoretycznej Inscenizator przedstawienia skompletowal obsadę, tzn. wybrał spośród publiczności aktorów którzy zagrali: wróbelki, makówki, wiaterek, króla, królewnę i stracha na wróble.
Aktorzy pomagali dzieciom wygłosić kwestie, czasem podpowiadali tekst na ucho i dzieci same mówiły swoje role animując lalki.
Druga część spektaklu odbyła się w formie zabawy dzieci w teatr.
Przedszkolaki mialy okazję wykazać się zdolnościami aktorskimi, choreograficznymi i wokalnymi, recytując tańcząc i śpiewając krakowiaka.
Dzieciom bardzo podobał się występ, który został nagrodzony olbrzymimi brawami.
Spektakl opłacony został w całości z funduszy Rady Rodziców.
Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest na całym świecie 15 września.
Święto to ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.
Przedszkolaki świętowanie rozpoczęły od zapoznania się z Vasthi. Dzieci wysłuchały jej historii oraz obejrzały krótki film na temat "Kropki".
W dniu dzisiejszym wszystkie nasze zabawy kojarzone były z kropkami. Dzieci tworzyły piękne prace plastyczne, bawiły się przy piosenkach o kropkach, szukały ukrytych kropek w sali i rozmawialy o swoich ukrytych talentach.
BYŁO KOLOROWO, KROPKOWO I RADOŚNIE 🙂
Miło nam poinformować Państwa, że nasze Przedszkole brało udział w projekcie fundacji "Ludzie Lafarge" którego liderem jest pani Paulina Mróz.
Dzięki projektowi jedno z pomieszczeń naszego Przedszkola wyposażone zostało w urządzenia stymulujące i przynoszące ukojenie dla zmysłów dzieci.
Pomieszczenie to nazwane zostało Salą doświadczania świata- miejscem terapii i relaksu.
W projekcie brały udział nauczycielki Przedszkola, jak i wolontariusze fundacji "Ludzie Lafarge"
Z Sali będą mogły korzystać wszystkie nasze Przedszkolaki.
Mamy nadzieję, że w miarę możliwości uda nam się pozyskać kolejne granty ,również od innych inwestorów, dzięki którym będziemy mieli szansę udoskonalenia tego miejsca. W Sali doświadczania świata dzieci mają możliwość się zrelaksować, odbyć terapię lub zwyczajnie odpocząć.
Dyrektor Przedszkola Miejskiego w Pakości, wspólnie z nauczycielami serdecznie dziękuje Wszystkim, którzy przyczynili się i włączyli w realizację projektu.
Nadszedł czas naszego spotkania!
Śmiejcie się, bawcie, uczcie siebie nawzajem, nawiązujcie przyjaźnie, bądźcie szczęśliwe, kreujecie cudowne wspomnienia, zdobywajcie nowe umiejętności oraz doświadczenia!
My Wam w tym wszystkim pomożemy 🙂
Życzymy dobrego dnia ❤️
Dnia 29 sierpnia odbyło się pierwsze zebranie z Rodzicami dzieci uczęszczających do naszej placówki. W części ogólnej nauczycielki zapoznały rodziców z zasadami funkcjonowania przedszkola, omówiły sprawy związane z odpłatnością oraz przedstawiły ofertę zajęć dodatkowych, które zaplanowano na bieżący rok szkolny. Rodziców zapoznano także z obowiązującym rozkładem dnia w przedszkolu ze zwróceniem szczególnej uwagi na godzinę otwarcia i zamknięcia placówki oraz godziny spożywania posiłków. Podczas spotkania kadra zachęcała rodziców do czynnego uczestnictwa w życiu przedszkola oraz zaangażowania się w jego promocję w środowisku lokalnym. W końcowej części zebrania zwrócono uwagę na to, aby zachować szczególne bezpieczeństwo podczas przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola . Dokonano również wyboru trójek grupowych , natomiast Rada Rodziców pozostała bez zmian.Skład trójek grupowych i Rady Rodziców znajduje się poniżej.
Serdecznie dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie. Życzymy,aby nowy rok szkolny był szczęśliwy i spokojny zarówno dla nas, jak i dla Państwa, Dzieciom zaś samych wspaniałych chwil i dużo uśmiechu ❤️
GRUPA NIEDZWIADKI:
P. Agnieszka Frąckowiak
P. Monika Szklarska
P. Katarzyna Będzichowska
GRUPA SŁONIKI:
P. Karolina Ochocka
P. Kamila Janowczyk
P. Joanna Nowicka
GRUPA RYBKI:
P. Paweł Kurz
P. Anna Kelm
P. Marita Michalak
GRUPA DELFINKI:
P. Dagmara Brzezińska
P. Aleksandra Stezewska
P. Oliwia Demby
GRUPA SKRZATY:
P. Lidia Marciniak
P. Mirosława Zakaszewska
P. Aleksandra Wojtkowiak
GRUPA WESOŁA GROMADA
P. Katarzyna Roloff
P. Karolina Jakiel
P. Anna Wielandt
GRUPA MOTYLKI
P. Angelika Wąż
P. Anna Abendrot
P. Joanna Piranska
GRUPA MALI ODKRYWCY
P. Anita Wasiak
P. Patrycja Modrzejewska - Paciorek
P. Monika Sitarska
Rada Rodzicow:
P. Katarzyna Roloff
P. Marta Nowicka
P. Karolina Ochocka